пʼятниця, 10 березня 2017 р.

Конспект уроку з української літератури. 9 клас. Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ»



Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ»
Мета: допомогти учням з'ясувати бачення Шевченком національної проблематики, ідейно-художні особливості поеми «Кавказ»;
розвивати навички самостійної роботи з підручником, виразного читання, аналізу ліро-епічних творів, висловлення власної думки з порушеної проблеми;
виховувати почуття національної самосвідомості, солідарності з народами, що борються за визволення від гніту;
формувати світоглядні переконання неприйняття насильства, осуду загарбницьких воєн.
Обладнання: портрет письменника відповідних років, різні видання поеми, ілюстрації до неї, музичний супровід, роздатковий матеріал, ілюстрації Кавказу.
Тип уроку:           засвоєння нових знань.


ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
         Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з творчістю великого Кобзаря – Т. Г. Шевченка.
         А зараз давайте пригадаємо те, що вивчили на попередніх уроках
·        09.03.1814 рік – дата народження.
·        1838 рік – викуп з кріпатства. Як ці прізвища пов’язані з долею Шевченка:         В. Жуковський, К. Брюлов, І. Сошенко ?(Це були його друзі. Брюлов намалював портрет Жуковського  і на аукціоні друзі продали її за 2500 карбованців, за ці вони викупили Шевченка  у Енгельгардта)
·        Автопортретна дошці датований 1843 роком. Що це за період творчості Шевченка? (Рання творчість – 1837-1843) Оберіть на дошці твори, які були написані в цей період («Назар Стодоля», «Причинна», «Гайдамаки», «Назар Стодоля»).
·        1840 рік – рік видання «Кобзаря». Скільки творів було в першому «Кобзарі»? (8). На який період творчості припадає видання «Кобзаря»?(Рання творчість)
·        Які періоди творчості поета ви ще знаєте? («Трьох літ» 1843-1847; цикл «В казематі» 1847, період заслання 1847-1857, останні роки життя 1857-1861).
·        А цей автопортрет датований 1845 роком. Який це період творчості?  Це період «трьох літ», який ще називають золотим періодом в творчості Шевченка. Саме про цей період і ми будемо сьогодні говорити.
·        А які проблеми піднімав Т. Шевченко в своїх творах? Чи були теми, які стосувалися не тільки України?

ІІІ.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
         (На дошці ілюстрації гір Кавказу, звучить фонова мелодія)
         Я хочу звернути вашу увагу на дошку. Що ви бачите на цій картині? (Кавказ)
Дійсно, це – неймовірний Кавказ. Красу і загадковість якого  не могли не помітити митці не тільки мистецтва живопису і скульптури, а й літератури.
         До теми Кавказу зверталися і класики російської літератури. Декілька уривків з їхніх творів представлені на дошці. Давайте виразно їх прочитаємо.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Проте не завжди на Кавказі було все мирно і спокійно. Багато митців відбували там заслання, не оминула і війна цей волелюбний край. Що ж сталося там у 1840-1845 роках розкаже нам наш учень-історик. (Повідомлення учня).
Події цих років не омили і нашого талановитого Кобзаря.  Шевченко багато подорожував,  мав багато друзів, і сам був гарним і вірним  товаришем. Влітку 1843 року Шевченко познайомився з Яковом де Бальменом, художником, невдовзі який проілюстрував його «Кобзар» і з яким щиро заприятелював.
Трагедією для Шевченка стала звістка про загибель його товариша, однодумця, талановитого митця. А детальніше про це  нам розкаже наш учень-біограф. (Як офіцер, де Бальмен мусив відбувати службу на Кавказі, хоча засуджував ту несправедливу війну, співчував народам, що захищали свою незалежність.
Товариш, воюючи в складі російської армії загинув, але поет розумів, що його і тисячі інших, таких, як він, вбив саме царат, який розв’язав цю війну, тому гнівно засудив колонізаторів у поемі «Кавказ», оспівавши мужність, волелюбність і гордість кавказьких народів, які, хоч і не перемогли, але дали гідну відсіч загарбникам. Розбурхані переживання вилилися поетичними рядками.)
1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
         Дійсно, Т. Г. Шевченко передав всі свої почуття і переживання в  поемі «Кавказ», яку ми будемо вивчати сьогодні на уроці. Нашими завданнями буде зрозуміти ідейно-художні особливості цієї поеми, вдосконалити навички виразного читання, вміння аналізувати поему і висловлювати та доводити свою думку., виділяти головно і , звісно, активно працювати.
         2. Особливості поеми
         Ми сказали, що за жанром «Кавказ» - поема. Давайте пригадаємо, що таке поема (один із жанрів ліро-епосу. Це великий віршований твір, у якому порушуються важливі проблеми минулого, сучасного чи майбутнього. У поемі зливаються воєдино епічні (події, сюжети, характери) і ліричні елементи (авторські пере­живання, ліричні відступи, ліричний герой).
Поема "Кавказ" не призначалася для друку, але поширювалася в рукописних списках. Під час перебування на Україні Шевченко читав поему селянам. І тільки 1846 року її було видано за кордоном.
Кавказ" називають то поемою, то ліричним твором типу медитації. Він не має ні сюжету, ні героїв-персонажів. Композиція поеми – це низка монологів, кожний з яких містить у собі чітко визначений зміст.
         3. Словникова робота
Лірична поема - великий поетичний твір, у якому розгортається широка панорама почуттів, переживань і думок героя, а епічний сюжет відсутній.
Медитація – філософські роздуми про свою долю і долю батьківщини.
Інвектива ( з лат. нападати, лайлива промова) – пряме, найгостріше засудження певної вади.
Іронія – прихована, часто доброзичлива насмішка
Сарказм – пряма, дошкульна насмішка
         4. Виразне читання поеми «Кавказ» за частинами.
         Під час читання першої частини, зверніть увагу, які образи-символи в ній наявні і які художні засоби автор використовує.
І частина
         Отже, почнемо з образів-символів. Що ж таке образ-символ? (Символ надає конкретним явищам узагальненого змісту.)
         Прометей і орел. Прометей – міфологічний образ, який поєднує в собі узагальнений образ  народної волі, що не вмирає. Створюючи цей образ, поет не йшов сліпо за відомим грецьким міфом, а брав тільки деякі його риси, потрібні для втілення задуманого, а саме: фатальну трагічність і безсмертя Прометея.
Прометей — народи гірські, що їх мучить самодержавство.
Образ Орла — символ російського самодержавства, що веде загарбницьку війну. Даремні намагання хижого птаха побороти силу волі й прагнення до життя.
         Які художні засоби використовує? (метафора, гіпербола, епітет, персоніфікація, анафора).
         Отже, з якою метою використав Шевченко образ Прометея?
ІІ частиина
         Ваше завдання – під час читання знайти художні засоби, вміти пояснити їх значення.
         Художні засоби:
·        Анафора (Не нам на прю з тобою стати! Не нам діла твої судить!) – повторення перших слів, звуків на початку рядка підсилюють значення слів.
·        Персоніфікація (Кати згнущаються над нами, А правда наша п’яна спить) – показує тогочасний стан суспільства, відображення реалій.
·        Риторичні питання, оклики (Коли вона прокинеться? Коли одпочити ляжеш, боже, утомлений? Встане правда! встане воля!) – підсилення сатиричного спрямування твору.
·        Метафора (помоляться всі язики, потечуть ріки, кровавії ріки, хліб замісить кровавим потом і сльозами) – показати, в якому стані був народ.
·        Повтори (Нам тілько плакать, плакать, плаать) – поет передає безперервність страждань і горя народного.
·        Звертання (боже) – пряме звернення з надією до змін.
·        Сарказм (Слава! Слава! Хортам, і гончим, і псарям, і нашим батюшкам-
·        Афоризми (Не вмирає дуща наша, не вмирає воля! Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила і воля святая!)
Ми з вами побачили, що поет використовує багато художніх засобів. А про що говорить те, що рядки його творів стали афоризмами? (Живучість цих афоризмів – найкращий доказ популярності "Кавказу")
ІІІ частина
         Підчас читання звертати увагу на те, хто є героєм монологу і до кого він звертається. А також прослідкувати за лексикою мови – активною і пасивною.
Полювання на волю ( монолог колонізатора звернений до горця).
Яким перед нами постає колонізатор-загарбник? Давайте виконаємо завдання по групах. Вам треба вибрати риси, які притаманні цьому герою і пояснити, чому саме так. Отже, яким перед нами постає колонізатор-загарбник?
Тепер давайте розділимо пасивну лексику за групами:
Архаїзми              Історизми           Діалектизми              Жаргонізми

            Глаголи               Гішпани              Чурек                          жиди
           Престол                                                сакля
           Язиках
           Тюрм
            Благоденствує
         А з якою метою Шевченко використав пасивну лексику, особливо діалектизми і жаргонізми? (Показати народність і підсилити значення певних слів)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ  ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Коли ми з вами читали та аналізували поему, в мене, та й у вас, я думаю, склалося враження, що Шевченко поряд з нами і сам промовляє до нас. Як ви думаєте, якими ж словами або рядками поет звертається до нас?
А які слова стали для вас символічними, які, на вашу думку, відображають  сутність цієї поеми?
Чи можемо ми сказати, що «Кавказ» є актуальним сьогодні, що він є сучасним? Обґрунтуйте свою думку.
VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення:
 «Урок примусив мене замислитися над тим...»
        
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
         Виразно читати поему, проаналізувати художні засоби 4 і 5 частин, вивчити уривок напам’ять.

Немає коментарів:

Дописати коментар