Тема уроку. Обставина як другорядний член речення. Види обставин за значенням.
Мета уроку: Систематизувати та узагальнити знання учнів про обставини,
формувати вміння розрізняти види обставин за значенням, користуватися ними у
мовленні; удосконалювати навички правильно використовувати різні види обставин у
мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу;
формувати естетичні смаки учнів, ознайомивши їх з традиціями пов’язування стрічок до
віночка;
виховувати шанобливе ставлення до звичаїв і традицій українського народу.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань з елементами повторення.
Матеріали та обладнання. Підручник, узагальнюючі опорні схеми, дидактичний матеріал, мультимедійні
засоби навчання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання
з учнями.
Ось
вже дзвоник пролунав.
Весь
наш клас за парти став.
Станьте
рівно, як годиться,
Чи все
на парті – подивіться.
Стали,
діти, всі рівненько,
Усміхнулися
гарненько,
Настрій
на урок взяли
Й
працювати почали.
Працюватимем
старанно,
Щоб
почути у кінці,
Що у
нашім восьмім класі
Учні
просто молодці.
2. Психологічна
рефлексія «Наш настрій».
Перед вами розкладено кольорові смужки. Прошу вибрати собі той колір, який
вам сьогодні найбільше підходить, з яким хочеться подружитися, побути довше.
Ви підсвідомо вибрали собі в «друзі» ті кольори, що
відповідають вашому настрою:
-
Червоний – піднесеність;
-
Оранжевий – радість;
-
Жовтий – приємність;
-
Зелений – спокій;
-
Синій – сум;
-
Фіолетовий – тривожність;
-
Чорний – незадоволення;
-
Білий – складно визначитися.
Сподіваюсь,
що наш урок не зіпсує настрою тим, у кого він хороший, і значно покращить тим,
хто вибрав темні кольори, адже працювати будемо зі словом, а мова наша така ж
різнобарвна, як смужки, що перед вами.
Погляньмо, чи всі готові до уроку. Перед вами підручники, щоденники та
обов’язково – зошити. Відкрийте їх і запишіть сьогоднішню дату, класна робота. Епіграфом
до нашого уроку пропоную взяти слова А. Малишка:
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у гори
крутої,
В
потічка веселого, що постане річкою,
В
пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-марафон «Зразкова відповідь»
1.
Які ви знаєте другорядні члени
речення?(Додаток, означення, обставина)
2. Який другорядний член речення називається обставиною? (вказує на ознаку дії
(місце, час, причину, мету, спосіб)
3. На які питання відповідають обставини?( де? коли? як? для чого? чому?)
4. Як виділяються у реченні (підкреслюються)?
5.
Якими частинами мови
виражаються? (Виражається
іменником, прислівником, інфінітивом, дієприслівником або фразеологізмом).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Я
думаю, ви вже зрозуміли, що сьогодні на уроці мова йтиме про обставини.
Запишіть, будь ласка, тему. А тепер давайте разом визначимо мету нашого уроку.
Для цього з’ясуємо, що ми вже знаємо про обставину. А тепер – що повинні
вивчити сьогодні. Також сьогодні ми
будемо вчитися використовувати різні види обставин у мовленні.
Але,
перш ніж перейти до вивчення нової теми, хочу представити вам сюрприз. Перед
вами – чарівна скринька, щоб відкрити її, необхідно розгадати ребус. Або
загадку:
Дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків. Що це? (вінок).
Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато нового й цікавого про обов’язковий
елемент українського дівочого вбрання – вінок. Кожна дівчина знала властивості
квітів і трав, які з любов’ю вплітала до вінка, бо вони символізували різні
моральні якості, оберігали її від хвороб, зла, негараздів. І недарма у нас два
епіграфи до уроку.(зачитую епіграф.)
Дівочий вінок – символ краси, життя, розквітлої душі. Народ вірив, що
дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. Він захищає від лихого
ока. Квіти у вінку не мовчать: багато волошок – то кохання; маків менше – то
скорбота; безсмертник – символ сонця. Ромашки – чистота.
А яке розмаїття стрічок!
Саме про стрічки ми будемо говорити, дізнаємося про їх символічну роль.
Виконуючи завдання, будемо в’язати у наш віночок кольорові стрічки. Повертаючись
до завдань уроку, визначимо, що ж ми повинні цінувати.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Виконуємо перше завдання «Знайти, не помилившись» і в’яжемо до вінка світло-коричневу стрічку. З
поданих словосполучень виписати лише ті, в яких у ролі залежних слів виступають
слова, що відповідають на запитання як? яким чином? коли? куди? де? Визначити,
яку синтаксичну роль виконуватимуть вони в реченні. (на екран)
Традиційно починатися, шанували здавна, святковий одяг, ставитись з повагою, кидають у воду, покласти
в кошик, говорити з примовками, плести старанно, квітка щастя, покрита росою,
вплітають у вінок, обличчям до сходу сонця, квітка ромашка.
Світло-коричнева стрічка – це символ землі-годувальниці.
2.
Далі з обох боків в’яжемо жовту
та жовтогарячу стрічки.
Робота з текстом (на екран)
Прочитати текст, знайти обставини й визначити, що
вони виражають і на які питання відповідають?
Зустріч сонця
Два місяці тому люди востаннє бачили сонце. Воно закотилось за обрій і
більше не показувалося . Протягом цього часу тривала холодна полярна ніч.
Сьогодні чекали, що сонце знов підніметься над обрієм. Цього дня мало бути
велике свято для жителів острова, де жили ескімоси.
З великою радістю ждали вони сонця. Хто міг, вийшов на горб над берегом
моря зустрічати вогняну кулю.
Як ви думаєте, що символізують ці стрічки. Правильно, сонце та колоски.
3. Пояснення вчителя.
Отже, ми з’ясували, що обставина – це другорядний член речення, що
характеризує дію, процес, стан, ознаку чи вказує на умови, за яких вони
відбуваються, та відповідає на питання де? коли? як? для чого? чому? та інші.
За значенням обставини можна поділити на види. Відкрийте, будь ласка,
підручник на сторінці 119. Перед вами таблиця, яку ми зараз опрацюємо.
Усі дані з таблиці перенесено на схему, якою ми будемо користуватися
протягом уроку.
Виражає характеристику чи ознаку дії
|
Відповідає на запитання як? куди? для чого? чому? за
якої умови? незважаючи на що?
|
Виражається іменником, прислівником, інфінітивом,
дієприслівником або фразеологізмом
|
||||||||||||||||
↑
|
↑
|
↑
|
||||||||||||||||
Обставина — другорядний член речення
|
||||||||||||||||||
↓
|
↓
|
↓
|
↓
|
↓
|
↓
|
↓
|
↓
|
|||||||||||
Способу дії
|
Міри й ступеня
|
Місця
|
Часу
|
Умови
|
Мети
|
Причини
|
Допусту
|
|||||||||||
Фізкультхвилинка
Зупиніть
навчання час!
Фізкультпауза
у нас.
Руки,
наче крила в птаха,
Вгору-вниз
їх підіймаю
І
доверху підлітаю.
А
тепер — метелик я,
До
плечей згорну я руки,
Колові
зроблю я рухи.
А
голівкою покрутим —
Небезпек
не має бути.
Якщо
поруч небезпека,—
Геть
втікаємо далеко.
4.
«Сам умію й іншим розкажу».
Завдання на картках індивідуально. З поданих
речень випишіть обставини разом зі словами, до яких вони відносяться. Визначте
вид обставин, спосіб вираження та поставте
до них питання.
Зразок. У справедливих армій доля завжди
прекрасна. – прекрасна завжди (присл., обст. часу).
![]() |
Всі останні учні самостійно виконують
вправу нашого підручника.
Давайте
перевіримо вправу.
Ясно-зелена стрічка – символ молодості.
5.
Робота в групах. «Я – редактор». Зараз
поділимося на групи. Кожна група отримає завдання у конверті з відповідним
кольором. Виконавши ці завдання, продовжимо прикрашати наш віночок.
І
група(блакитна)
Перепишіть речення. прислівники, частини яких
взято в дужки, напишіть разом або через дефіс. Визначте, якими обставинами вони
виступають.
По-моєму, кожна людина мусить хоч раз коли
(небудь) сягнути свого зеніту. Яка ціна за день, (по) пустому прожитий?. Люди,
які розмінюють свої почуття (на) право й (на) ліво, по-моєму, (з) рештою мусять
відчувати себе злидарями.
ІІ група. (фіолетова)
Вправа з підручника. Перепишіть прислів’я, на місці
крапок уписуючи дібрані з довідки антоніми. Визначити вид обставин, спосіб
вираження.
ІІІ група. (малинова)
Перепишіть речення, вставляючи замість крапок обставини, подані в довідці.
Визначте вид обставин та спосіб вираження.
Хто питає, той … до розуму. Вчитись ніколи …. Мудрий той, до кого думка …
приходить. Краще …., ніж завтра вранці. Спить заячим сном: … заплющеним. Колеса
… не зупинити. Листя падає до … дерева.
Довідка.: на півдорозі, не пізно, вчасно, сьогодні, з одним оком, голіруч, підніжжя.
ІV група (синя)
Випишіть фразеологізми, визначте їх синтаксичну
роль. Укажіть на вид обставин. Замініть фразеологічні звороти синонімічними
словами з довідки.
1. Дивись, інший і не дурний, а все в нього через пень-колоду виходить (вид
обставини – способу дії, недбало).
2. Після третіх півнів Гнат бережно відчинив
хатні двері й вийшов (вид обставини – часу, на світанку).
3. Він на півслові обірвав пісню (вид обставини – способу дії, раптово).
4. Дівчина сподобалась йому з першого погляду (вид обставини – способу дії,
відразу ж).
Довідка: повністю, на світанку, недбало,
легко, раптово, відразу ж.
V група (рожева)
Відновити прислів’я і приказки,
встановивши замість крапок обставини з довідки. Визначити вид обставин за
значенням.
1.
Добре діло твори…
2.
Правда і… не втоне.
3. … не вмирають.
4. Доброму … добре.
Довідка: довго, сміло, в морі, боком, від
щастя, скрізь.
А тепер з’ясуємо символи стрічок. Отже, блакитна – це символ неба, синя –
води, фіолетова – розуму, малинова –
щедрість, рожева – багатство й достаток..
6.
Залишилося зовсім небагато
стрічок. Але час невпинно летить і урок добігає кінця. Зав’яжемо тепер білу
стрічку, коли виконаємо завдання.
Творче моделювання. І останнє завдання на нашому уроці. Необхідно поширити речення обставинами
відповідно до їх виду, зазначеного в дужках. Указати на спосіб вираження
обставин.
Наприклад.
Правила етикету необхідно засвоювати – (способу дії) глибоко і міцно.
(часу) з дитинства.
(мети) для підвищення культури спілкування.
Працюємо парами.
1. Людям потрібно знати своє минуле …(часу)
2. Людям потрібно знати своє минуле… (способу дії) міцно і глибоко
3. Людям потрібно знати своє минуле… (мети). для руху вперед
4. Ми захищаємо наш духовний спадок …(часу) завжди.
5. Ми захищаємо наш духовний спадок …(способу дії)
6. Ми захищаємо наш духовний спадок …(допустовості). наперекір усьому.
7. Кожна людина вважає себе інтелігентною … (часу).
Біла стрічка символізує чистоту душі.
V. Закріплення матеріалу. Наш урок скоро закінчиться, тому саме час перейти до підведення підсумків.
Залишилася у нас червона стрічка, і зараз ми її пов’яжемо. А тепер,
використовуючи схему, яка знаходиться перед вами, та таблицю в підручнику,
давайте повторимо, що ми сьогодні вивчили.
А червона стрічка – це символ кохання.
VІ. Домашнє завдання.
Написати твір-п’ятихвилинку «Хочу
сказати про …»
На початку уроку ми з вами визначали мету. Давайте повернемося і з’ясуємо,
чи досягли ми поставленої мети.
Зараз проведемо інтерактивну гру «Незакінчені речення».
·
Сьогодні на уроці я дізнався…
·
Я зрозумів…
·
Я вивчив…
·
Я вмію…
·
Мене здивувало..
·
Я збагатився інформацією про …
·
Мене зацікавило…
·
Я ніколи не чув про…
·
Мене вразило…
·
Треба відзначити роботу таких
учнів…
·
Мені не сподобалося…
VІІ. Підсумок уроку.
Сьогодні урок розпочався з визначення нашого настрою за допомогою кольорів.
Як ви думаєте, це було випадково? Чому? Погляньте на палітру і ще раз визначте
свій настрій. Він у когось змінився? А щоб настрій став ще кращим, послухайте,
будь ласка, пісню.
Немає коментарів:
Дописати коментар