Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ»
Мета: допомогти учням
з'ясувати бачення Шевченком національної проблематики, ідейно-художні
особливості поеми «Кавказ»;
розвивати навички самостійної
роботи з підручником, виразного читання, аналізу ліро-епічних творів,
висловлення власної думки з порушеної проблеми;
виховувати почуття національної
самосвідомості, солідарності з народами, що борються за визволення від гніту;
формувати світоглядні
переконання неприйняття насильства, осуду загарбницьких воєн.
Обладнання: портрет
письменника відповідних років, різні видання поеми, ілюстрації до неї, музичний
супровід, роздатковий матеріал, ілюстрації Кавказу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Сьогодні на уроці ми
продовжуємо знайомитися з творчістю великого Кобзаря – Т. Г. Шевченка.
А зараз давайте пригадаємо те, що
вивчили на попередніх уроках
·
09.03.1814
рік – дата народження.
·
1838 рік
– викуп з кріпатства. Як ці прізвища пов’язані з долею Шевченка: В. Жуковський, К. Брюлов, І. Сошенко
?(Це були його друзі. Брюлов намалював портрет Жуковського і на аукціоні друзі продали її за 2500
карбованців, за ці вони викупили Шевченка
у Енгельгардта)
·
Автопортретна
дошці датований 1843 роком. Що це за період творчості Шевченка? (Рання
творчість – 1837-1843) Оберіть на дошці твори, які були написані в цей період
(«Назар Стодоля», «Причинна», «Гайдамаки», «Назар Стодоля»).
·
1840 рік
– рік видання «Кобзаря». Скільки творів було в першому «Кобзарі»? (8). На який
період творчості припадає видання «Кобзаря»?(Рання творчість)
·
Які
періоди творчості поета ви ще знаєте? («Трьох літ» 1843-1847; цикл «В казематі»
1847, період заслання 1847-1857, останні роки життя 1857-1861).
·
А цей
автопортрет датований 1845 роком. Який це період творчості? Це період «трьох літ», який ще називають
золотим періодом в творчості Шевченка. Саме про цей період і ми будемо сьогодні
говорити.
·
А які
проблеми піднімав Т. Шевченко в своїх творах? Чи були теми, які стосувалися не
тільки України?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
(На дошці ілюстрації гір
Кавказу, звучить фонова мелодія)
Я хочу звернути вашу увагу
на дошку. Що ви бачите на цій картині? (Кавказ)
Дійсно, це – неймовірний Кавказ. Красу і загадковість якого не могли не помітити митці не тільки мистецтва
живопису і скульптури, а й літератури.
До теми Кавказу зверталися
і класики російської літератури. Декілька уривків з їхніх творів представлені
на дошці. Давайте виразно їх прочитаємо.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ
Проте не завжди на Кавказі було все мирно і спокійно.
Багато митців відбували там заслання, не оминула і війна цей волелюбний край. Що
ж сталося там у 1840-1845 роках розкаже нам наш учень-історик. (Повідомлення
учня).
Події цих років не омили і нашого талановитого
Кобзаря. Шевченко багато
подорожував, мав багато друзів, і сам
був гарним і вірним товаришем. Влітку
1843 року Шевченко познайомився з Яковом де Бальменом, художником, невдовзі
який проілюстрував його «Кобзар» і з яким щиро заприятелював.
Трагедією для Шевченка стала звістка про загибель його
товариша, однодумця, талановитого митця. А детальніше про це нам розкаже наш учень-біограф. (Як офіцер, де
Бальмен мусив відбувати службу на Кавказі, хоча засуджував ту несправедливу
війну, співчував народам, що захищали свою незалежність.
Товариш, воюючи в складі російської армії загинув, але
поет розумів, що його і тисячі інших, таких, як він, вбив саме царат, який
розв’язав цю війну, тому гнівно засудив колонізаторів у поемі «Кавказ»,
оспівавши мужність, волелюбність і гордість кавказьких народів, які, хоч і не перемогли,
але дали гідну відсіч загарбникам. Розбурхані переживання вилилися поетичними
рядками.)
1. ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Дійсно, Т. Г. Шевченко передав всі свої почуття
і переживання в поемі «Кавказ», яку ми будемо вивчати сьогодні на уроці. Нашими
завданнями буде зрозуміти ідейно-художні особливості цієї поеми, вдосконалити
навички виразного читання, вміння аналізувати поему і висловлювати та доводити
свою думку., виділяти головно і , звісно, активно працювати.
2. Особливості поеми
Ми сказали, що за жанром
«Кавказ» - поема. Давайте пригадаємо, що таке поема (один із жанрів ліро-епосу.
Це великий віршований твір, у якому порушуються важливі проблеми минулого, сучасного
чи майбутнього. У поемі зливаються воєдино епічні (події, сюжети, характери) і
ліричні елементи (авторські переживання, ліричні відступи, ліричний герой).
Поема "Кавказ" не
призначалася для друку, але поширювалася в рукописних списках. Під час перебування
на Україні Шевченко читав поему селянам. І тільки 1846 року її було видано за
кордоном.
Кавказ" називають то
поемою, то ліричним твором типу медитації. Він не має ні сюжету, ні
героїв-персонажів. Композиція поеми – це низка монологів, кожний з яких містить
у собі чітко визначений зміст.
3. Словникова робота
Лірична поема - великий поетичний твір, у якому розгортається
широка панорама почуттів, переживань і думок героя, а епічний сюжет відсутній.
Медитація – філософські
роздуми про свою долю і долю батьківщини.
Інвектива ( з лат. нападати, лайлива промова) – пряме,
найгостріше засудження певної вади.
Іронія – прихована, часто доброзичлива насмішка
Сарказм – пряма, дошкульна насмішка
4. Виразне читання поеми «Кавказ» за частинами.
Під час читання першої частини, зверніть
увагу, які образи-символи в ній наявні і які художні засоби автор використовує.
І частина
Отже, почнемо з
образів-символів. Що ж таке образ-символ? (Символ надає конкретним
явищам узагальненого змісту.)
Прометей і орел. Прометей –
міфологічний образ, який поєднує в собі узагальнений образ народної волі, що не вмирає. Створюючи цей образ, поет
не йшов сліпо за відомим грецьким міфом, а брав тільки деякі його риси,
потрібні для втілення задуманого, а саме: фатальну трагічність і безсмертя
Прометея.
Прометей — народи гірські, що їх мучить
самодержавство.
Образ Орла — символ
російського самодержавства, що веде загарбницьку війну. Даремні намагання
хижого птаха побороти силу волі й прагнення до життя.
Які художні засоби використовує?
(метафора, гіпербола, епітет, персоніфікація, анафора).
Отже, з якою метою
використав Шевченко образ Прометея?
ІІ частиина
Ваше завдання – під час читання знайти художні засоби, вміти пояснити їх
значення.
Художні засоби:
·
Анафора
(Не нам на прю з тобою стати! Не нам діла твої судить!) – повторення перших
слів, звуків на початку рядка підсилюють значення слів.
·
Персоніфікація
(Кати згнущаються над нами, А правда наша п’яна спить) – показує тогочасний
стан суспільства, відображення реалій.
·
Риторичні
питання, оклики (Коли вона прокинеться? Коли одпочити ляжеш, боже, утомлений?
Встане правда! встане воля!) – підсилення сатиричного спрямування твору.
·
Метафора
(помоляться всі язики, потечуть ріки, кровавії ріки, хліб замісить кровавим
потом і сльозами) – показати, в якому стані був народ.
·
Повтори
(Нам тілько плакать, плакать, плаать) – поет передає безперервність страждань і
горя народного.
·
Звертання (боже) – пряме звернення з надією до змін.
·
Сарказм (Слава! Слава! Хортам, і гончим, і псарям, і нашим
батюшкам-
·
Афоризми (Не вмирає дуща наша, не вмирає воля! Борітеся –
поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила і воля святая!)
Ми з вами побачили, що поет
використовує багато художніх засобів. А про що говорить те, що рядки його
творів стали афоризмами? (Живучість цих афоризмів – найкращий доказ
популярності "Кавказу")
ІІІ
частина
Підчас читання звертати
увагу на те, хто є героєм монологу і до кого він звертається. А також
прослідкувати за лексикою мови – активною і пасивною.
Полювання на волю ( монолог колонізатора звернений до
горця).
Яким перед нами постає колонізатор-загарбник? Давайте
виконаємо завдання по групах. Вам треба вибрати риси, які притаманні цьому
герою і пояснити, чому саме так. Отже, яким перед нами постає
колонізатор-загарбник?
Тепер давайте розділимо пасивну лексику за групами:
Архаїзми
Історизми Діалектизми Жаргонізми
Глаголи Гішпани Чурек жиди
Престол
сакля
Язиках
Тюрм
Благоденствує
А з якою
метою Шевченко використав пасивну лексику, особливо діалектизми і жаргонізми?
(Показати народність і підсилити значення певних слів)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Коли ми з вами читали та
аналізували поему, в мене, та й у вас, я думаю, склалося враження, що Шевченко
поряд з нами і сам промовляє до нас. Як ви думаєте, якими ж словами або рядками
поет звертається до нас?
А які слова стали для вас
символічними, які, на вашу думку, відображають
сутність цієї поеми?
Чи можемо ми сказати, що
«Кавказ» є актуальним сьогодні, що він є сучасним? Обґрунтуйте свою думку.
VІ.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення:
«Урок примусив
мене замислитися над тим...»
VІІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати поему, проаналізувати художні
засоби 4 і 5 частин, вивчити уривок напам’ять.